Vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá ploténka je dnes již poměrně častým onemocněním a trápí čím dál tím více lidí od 35 let. Může ale postihovat lidi i mladší. Co se děje s vaší páteří, když došlo k vyhřeznutí ploténky? Jakými příznaky se projevuje? A co jsme schopni pro vás udělat? Zde se dozvíte více.

Co je vyhřezlá meziobratlové ploténka

Vyhřezlá ploténkaObratle, které tvoří vaši páteř, jsou mezi sebou odděleny pomocí pružných disků, které nazýváme meziobratlové ploténky. Ploténky absorbují nárazy, které působí na páteř a zároveň jí dodávají flexibilitu. Zdravé ploténky jsou znázorněny na obrázku pomocí modrých polštářků, vyhřezlá ploténka je znázorněna červeným polštářkem.

Meziobratlová ploténka může být ale poškozena, a to například kvůli zranění nebo přílišnému namáhání. V takové situaci může dojít k tomu, že ploténka vytlačena mimo prostor, ve kterém má být usazena nebo dokonce dojde k jejímu prasknutí a vnitřní obsah ploténky je pak vytlačován pryč z jejího jádra. Toto onemocnění nazýváme vyhřeznutí ploténky.

Toto onemocnění páteře může způsobit mechanický tlak na okolní nervy a vést k bolesti a zánětu. Když se výhřez ploténky neléčí, může vést k ochrnutí a významné změně kvality života.

Příznaky vyhřeznutí ploténky

Když vyhřezlá ploténka tlačí na nerv nebo okolní části páteře, rozlišujeme různé symptomy podle toho, v jaké části páteře k vyhřeznutí ploténky došlo. Pokud se jedná o vyhřeznutí ploténky v  bederní páteři, pak se setkáváme s následujícími symptomy:

  • Bolest vystřelující do kostrče, nohou a chodidel. Bolest zad může i nemusí být přítomna – jedná se o ischias
  • Necitlivost nebo mravenčení v nohách nebo chodidlech
  • Oslabení svalů

Pokud se jedná o vyhřeznutí ploténky v krční páteři, pak nemocný pociťuje následující symptomy:

  • Bolest v oblasti lopatek
  • Bolest, která vystřeluje do ramen, paží a někdy do rukou a prstů
  • Bolest krční páteře, obzvláště na zadní straně krku a po stranách. Bolest se může stupňovat při otáčení hlavou
  • Křeče krčních svalů

Symptomy vyhřezlé ploténky ve střední části zad bývají různé. Může docházet k bolesti v horní části zad, dolní části zad, břicha nebo nohou. Dále také slabost nebo znecitlivění jedné nebo obou nohou.

Jak je vyhřeznutí ploténky diagnostikováno

Vyhřeznutí ploténky může váš lékař odhadnout, když vám položí několik základních otázek. Protože nám záleží na kvalitě našich služeb, musíme si být jisti, o jaké onemocnění páteře se skutečně jedná. Za tímto účelem je potřeba, aby před započetím léčby pacient podstoupil diagnózu pomocí magnetické rezonance.

Léčba vyhřezlé ploténky

Naše klinika se specializuje na léčbu bolesti páteře, která je způsobena nemocemi jako výhřez meziobratlové ploténky. Jako jediní v České republice disponujeme zařízením DRX9000, které i vám může ulevit od dlouhodobých problémů. Využijte možnosti bezplatné konzultace – zavolejte nám, jsme tu pro vás.